o fundacji

logo fundacjiFundacja PozyTYwka powstała przy Centrum SUPER-ego. Inspiracją do jej założenia stało się przekonanie że wciąż jeszcze zbyt mało dzieje się by dopomóc każdemu zwykłemu człowiekowi w osiągnięciu zadowolenia – dobrostanu psychicznego, jak mówią psychologowie. Została zarejestrowana jako Organizacja Pożytku Publicznego.

Motto Fundacji: „…bo każdy może być szczęśliwy…”

Ta Fundacja powstałą dla ludzi zdrowych, „normalnych”, którym brak jeszcze przekonania o pełni szczęścia.
Tak naprawdę ta Fundacja powstała dla każdego z nas.

Misja i Cele w ramach ANS

Akademia Nowej Sztuki to przedsięwzięcie gdzie staramy się rozbić mit o elitarności i hermetyczności sztuki. Chcemy pokazać, że choć sztuka operuje swoim własnym językiem, to język ten nie jest trudny do zrozumienia. Przynajmniej nie tak trudny jak to się zwykło powszechnie twierdzić.
Artyści, którzy biorą udział w naszych projektach to ludzie, których twórczość znacznie różni się między sobą; wybierają różne dyscypliny, używają odmiennych technik, inaczej skalują ekspresję. O sile i jakości ich prac nie decyduje rękodzielnicza sprawność i kunsztowność wykonania. Do większości ich prac miałby zastosowanie często używany zwrot „tak, to ja też potrafię”. Zakładamy, że konstatacja taka nie umniejsza pracy, ani artyście, zwłaszcza kiedy nie próbuje on zaskoczyć ekwilibrystyczną zręcznością, a konsekwentnie i wytrwale komunikuje językiem, którego rozumienie bywa pozawerbalne.
Pragniemy udowodnić, że gramatyka tego języka nie jest zanadto skomplikowana i na poziomie podstawowym można często zdać się choćby na intuicję, mając jednocześnie pewność, że osoby zaproszone do projektu Akademia Nowej Sztuki są najwłaściwszymi by tą intuicją właściwie pokierować.
Chcemy żeby słuchacze Akademii mogli z wiarą powiedzieć „Spoko, tak, to ja też potrafię”. Na pierwsze spotkania zaprosiliśmy trzech znakomitych artystów, wykładowców; rzeźbiarza Mirosława Bałkę, performara Artiego Grabowskiego czy ostatnio ponownie Lenkę Klodovą. Spotkania i praca z nimi z pewnością dobrze wpiszą się w działalność Akademii i przyczynią się do pełniejszego rozumienia zjawisk sztuki.

Dariusz Fodczuk
Kurator projektu

Zapraszamy na strony Fundacji !
www.fundacjapozytywka.org.pl